×
WEB MAIL TELEFON REHBERİ ÖĞRENCİ BİLGİ SİSTEMİ AÇILAN DERSLER UZAKTAN EĞİTİM KAMPÜSTE YAŞAM KÜTÜPHANE PORTALI ULAŞIM

English

Program Tanıtımı

Tarihsel geçmişe bakıldığında, dış ticaret, ülkelerin büyümesi, gelişmesi ve ekonomik olarak güçlenmelerinde kritik bir rol üstlenmiştir. Türkiye’nin dış ticaret hacminde son yıllarda önemli artışlar kaydedilmiş olup, bu büyümede, küresel ekonomideki gelişmelerin yanı sıra ülkemizin ekonomik kalkınma ve sanayileşme sürecinin payı da büyüktür. Türkiye’nin küresel ortaklarıyla etkin ticaret potansiyeli özellikle 1980’li yıllardan itibaren giderek artmıştır. Önemli bir dünya pazarı olan Türkiye, sürekli olarak, iyi yetişmiş profesyonellere ihtiyaç duyulan dünya pazarlarına yönelik yüksek kalitede mal ve hizmetler sunmayı amaçlamaktadır. Türkiye’nin dış ticaret hacminin yükseldiği böyle bir ortamda, eğitimli eleman ihtiyacı oldukça artmış, bu da birçok yeni kariyer fırsatını beraberinde getirmiştir.

Dış ticaret programımızın ana amacı, öğrencilerine uluslararası ticaret, ekonomi, finans, pazarlama, muhasebe, hukuk ve uluslararası ticaretin diğer boyutlarıyla da anlaşılmasını sağlayacak analitik bir çerçeve sunmaktadır. Bu eğitim, öğrencilere temel alanlarda kendilerini yetiştirebilecekleri akademik ve hayata dönük becerileri kazandırmaktır. Ticari ilişkilerde kültürel etkileşimin önemini de göz önünde bulunduran program, öğrencilerin yabancı kültür ortamlarına uyum sağlayabilmelerine olanak tanıyacak içerikte dersler sunmaktadır. Bu doğrultuda öğrencilerimize güncel işletme ve iletişim derslerinin yanı sıra birden fazla yabancı dil öğrenme olanağı da sunulmaktadır.

Program, öğrencilere, sürekli olarak değişen ve yenilenen uluslararası ticaret uygulamaları, finansal pazarlar, kanun, yönetmelik ve düzenlemeler konusunda geniş ve güncel bir bakış açısı sağlayarak mesleki eğitim  alanında da destek vermektedir. Program, öğrencilerin mesleki becerilerini geliştirmek, yurt içi ve yurt dışı ticari işletmelerin taleplerini karşılamak amacıyla, ileri düzey bilgisayar uygulamaları yardımıyla öğrencilerinin yönetim kadrolarına destek sürecine katkıda bulunmaktadır.

Dış ticaret konusunda yeterli donanıma sahip olan mezunlarımız, başta kamu kurumları olmak üzere, ihracat/ithalat yapan firmalarda, ticaret ve sanayi odalarında, bankacılık ve benzeri finans kurumlarının kambiyo ve dış ticaret bölümlerinde, gümrük hizmeti sunan kurum ve kuruluşlarda ve uluslararası nakliye firmalarında çalışabilir, Avrupa Birliği’nin Türkiye’de yer alan temsilciliklerinde dış ticaret uzmanı olarak danışmanlık yapabilirler.